Małżeństwo
Narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej, aby zarezerwować dzień i godzinę ślubu najpóźniej trzy miesiące przed terminem zawarcia małżeństwa. Narzeczeni powinni ze sobą posiadać stosowne dokumenty.
Dokumenty potrzebne do zawarcia sakramentu małżeństwa:
- Dowód osobisty.
- Świadectwo chrztu do zawarcia sakramentu małżeństwa (ważne sześć miesięcy od daty wystawienia). świadectwa chrztu nie potrzebują osoby ochrzczone i bierzmowane w naszej parafii.
- Świadectwo ukończenia nauki religii w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej (średniej).
- Zaświadczenie ukończenia nauk przedślubnych i konsultacji w Poradni Życia Rodzinnego (2 spotkania obowiązkowe). Zapisy na nauki przedślubne i na konsultacje w Poradni Życia Rodzinnego odbywają się poprzez portal dla narzeczonych www.narzeczenikatowicka.pl
- Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego. Ważne trzy miesiące od daty wystawienia. W przypadku kiedy został wcześniej zawarty ślub cywilny Odpis skrócony aktu małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego.
- Wdowiec lub wdowa powinni posiadać: akt zgonu współmałżonka z Urzędu Stanu Cywilnego, akt zawarcia małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego i świadectwo zawarcia ślubu kościelnego z parafii. Rozwiedzeni – wyrok sądu rozwiązujący ślub cywilny.
Pozostałe ważne informacje:
- Osoby: wdowa, wdowiec; cywilnie rozwiedziony, rozwiedziona lub żyjących na ślubie cywilnym, które pragną zawrzeć sakrament małżeństwa przed rozpoczęciem gromadzenia dokumentów odbywają rozmowę z księdzem.
- Przed spisaniem protokołu przedślubnego należy w kancelarii ustalić termin spisania protokołu. Protokół spisujemy po zgromadzeniu wszystkich dokumentów trzy miesiące przed datą ślubu. W sytuacjach wątpliwych rozmawiamy z księdzem.
- Terminy spisywania protokołów rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi: do ustalenia z kapłanem.
- Narzeczeni w dniu spisywania protokołu rozmów kanoniczno-duszpasterskich przedstawiają dane osobowe świadków zawarcia małżeństwa:
Pierwszy świadek ślubu:
Nazwisko i imię
Wiek
Miejsce zamieszkania
Wyznanie
Stan cywilny
(wolny, wdowiec, cywilnie związany, rozwiedziony)
Drugi świadek ślubu:
Nazwisko i imię
Wiek
Miejsce zamieszkania
Wyznanie
Stan cywilny
(wolny, wdowiec, cywilnie związany, rozwiedziony)
- W przypadku zmiany świadków ślubu, prosimy jak najszybciej poinformować kancelarię parafialną.
- Świadkowie w dniu zawierania ślubu przychodzą 15 minut przed rozpoczęciem Obrzędu sakramentu małżeństwa (przed Mszą Święta) do zakrystii kościoła z dowodem osobistym.
Informację dotyczącą dekoracji kościoła w czasie ceremonii ślubnej można uzyskać w kancelarii parafialnej.
Przy parafii działa Poradnia Życia Rodzinnego, która pomaga również w przygotowaniu do zawarcia związku małżeńskiego. Więcej informacji TUTAJ.